Autobusy v Oslu budou poháněné bioplynem

oslo_bus

Zastupitelstvo norského hlavního města Osla naplánovalo, že veškeré autobusy městské hromadné dopravy budou poháněny bioplynem, který se bude vyrábět z odpadů potravinářského průmyslu.

V současnosti je 65 autobusů v Oslu poháněno bioplynem, který produkuje městská čistírna odpadních vod. Díky tomuto novému projektu by však měla být zajištěna výroba dostatečného množství bioplynu pro pohon dalších dvou set vozidel. Jejich provoz bude tišší a dojde ke snížení množství emisí.

Zařízení bude ročně zpracovávat 50 tisíc tun potravinářského odpadu a vyprodukuje množství bioplynu ekvivalentní 4 milionům litrů nafty. Bioplynová stanice by měla být spuštěna v roce 2013 a bude rovněž produkovat dostatek hnojiva pro přibližně sto okolních farem střední velikosti.

Konkurz na stavbu zařízení vyhrála norská společnost Cambi. Stanice bude postavena poté, co proběhne studie její účinnosti. Projekt bude finančně podpořen z veřejného fondu Rady pro výzkum a někdejšího Norského fondu pro regionální rozvoj a rozvoj průmyslu.

Zdroj: Bioenergy Insight, 17. dubna 2012

 

Newsletter

Inzerce