Denik.cz: Čeští horolezci staví v Nepálu ekologickou horskou chatu s vlastní elektrárnou

pátek, 8. prosince 2017

Ničivé zemětřesení v Nepálu před dvěma lety v himálajském údolí Langtang pohřbilo pod tunami suti vesnici i s horskou chatou. Projekt Ecolodge Nepál plánuje na jejím místě postavit první ekologickou horskou chatu, která bude modelovým příkladem použití udržitelných technologií a bude šetrná k životnímu prostředí. Její součástí má být skleník pro pěstování zeleniny i malá vodní elektrárna.

„Turismus v Nepálu rychle roste, což s sebou přináší nejenom ekonomický přínos, ale i problémy s vodou a palivovým dřevem, což se nahrazuje donášením PET lahví a plynových bomb. Z toho vzniká odpad, který začíná tuhle nádhernou zemi celkem dost devastovat, říká horolezec Radek Jaroš.

Celková cena ekologické horské chaty je jeden milion korun. Přibližně třetinu její ceny - 355 tisíc by měl zajistit crowdfunding na serveru Hit Hit. Kampaň je spuštěna od 11. prosince a poběží 45 dní. Po celou dobu bude možné na tento projekt přispět.  Všechny vybrané peníze půjdou na zahájení hrubé stavby (materiál a stavební práce). Pokud bude sbírka úspěšná, výstavba chaty začne již na jaře 2018.

Veškeré technologie, které budou použity k výstavbě chaty, jsou ekologické a umožňují snížení odpadů a minimalizaci negativních vlivů na životní prostředí. Projekt počítá například s instalací zařízení na ozonizaci pitné vody, aby se plně odboural prodej vody v PET lahvích. Bude zde bioplynová stanice, která by normálně v teplotách, které v místě panují nefungovala, ale tato bude kombinovaná s kompostem, který bude udržovat vhodnou teplotu v nádobě, kde z biologických odpadů vzniká plyn pro vaření a ohřev vody.

Součástí chaty budou solární kolektory i malá vodní elektrárna, podle potřeby i malá větrná elektrárna, pro zajištění stálé dodávky elektrické energie čistě z obnovitelných zdrojů. Dalším krokem k větší soběstačnosti horské chaty je také výstavba skleníku pro pěstování zeleniny a plánovaná výsadba hlívy ústřičné na březových pařezech.

Celý provoz horské chaty bude, pokud možno bezodpadový s minimální uhlíkovou stopou. Všechny použité technologie musí splňovat požadavky na jednoduchou a nenáročnou údržbu, aby je mohli provozovat místní lidé bez další asistence z Evropy.

V případě úspěšné dostavby je v plánu, že v budoucnu 30 procent ze zisku z této ekologické chaty půjde na vzdělávací aktivity pro majitele horských chat a rozvoj a údržbu soběstačných technologií v dané oblasti.

Za spolkem Ecolodge Nepál, který je autorem projektu, stojí botanik, dva architekti, stavební inženýr a další postupně se přidávající nadšenci, co mají rádi hory, přírodu a ekologická řešení. Podporuje ho například i špičkový horolezec Radek Jaroš, který jako první Čech vylezl všechny himálajské osmitisícovky, nebo Jan Tillinger, jenž v Himálaji postavil Sluneční školu.
 

Vše začalo v roce 2012, kdy budoucí zakládající členové spolku trekovali v údolí Langtang. „Po čtyřech dnech stoupání údolím jsme potkali Šerpu Dindu Lama, který nás pozval do své chaty, kterou provozoval se synovcem Pasangem a rodinou, vypráví Miroslav Vosátka.

Tyto horské chaty jsou jedním z hlavních způsobů obživy Šerpů na trekových trasách: domy z kamení a ze dřeva s několika pokoji s jednoduchými palandami pro ubytování turistů a přilehlou kuchyní a jídelnou, kde ubytovaní večeří či snídají většinou tradiční nepálské jídlo – čočku s rýží a zeleninou.

„Pobyt se nám moc líbil a vytvořili jsme během pár dní hezké přátelství se členy rodiny. Dindu nás poté provázel při výstupu na nejvyšší horu oblasti, a dokonce pomáhal snést jednoho z nás, kterého na vrcholu postihla náhlá výšková nemoc, vzpomíná Vosátka.“

Ráno 25. dubna 2015 zmizela celá vesnice, ve které Dindu bydlel, z povrchu Země a zůstala pohřbena pod kamennou lavinou, způsobenou největším zemětřesením v Nepálu za posledních několik set let. Během několika minut se život v oblasti obrátil vzhůru nohama. Dindu zahynul spolu s velkou částí své rodiny a dalšími obyvateli vesnice.

Pouze jeho desetiletý syn zůstal naživu spolu s Pasangem a jeho dvěma sestrami, rodiče i prarodiče lavinu nepřežili. Pasangovi bylo v době tragédie 24 let a byl nejstarším pozůstalým. Musel zanechat studií na univerzitě v Káthmándú a převzít zodpovědnost za obživu rodiny. Poté, co pomohl najít přeživší i oběti laviny, odešel z údolí do hlavního města, kde si pronajal byt i za finanční podpory, kterou mu členové výpravy po zemětřesení poslali.

V loňském roce svépomocí postavil novou malou chatu s dvěma pokoji pro turisty. Pasangův největší sen je však vrátit se i s rodinou do údolí Langtang a obnovit zde původní živobytí na horské chatě, která stávala v srdci nádherné himálajské přírody.

V březnu 2017 navštívila skupina kolem Miroslava Vosátky opět Nepál a absolvovala s Pasangem trek kolem Manaslu. Během treku jim Pasang vypověděl celý příběh i jeho plány na znovuvybudování horské chaty v krásné a bezpečné části údolí Langtang, na patnácti hektarech v nadmořské výšce 3200 metrů, které zdědil po svých předcích. V tuto dobu se zrodila hlavní myšlenka projektu.

„V současné době je stavební projekt na novou horskou chatu připraven a společně se Šerpou Pasangem plánujeme začít stavět již na jaře příštího roku. Věříme, že pokud se podaří ekologickou lodge v Langtangu vybudovat, stane se velkým impulsem k rozvoji dalších podobných aktivit v celém Nepálu a přispěje tak k ochraně nádherné himálajské přírody. V našem snažení chceme pokračovat i po skončení sbírky na Hit Hit a neustaneme, dokud v Langtangu nebude stát nová krásná ekologická Ecolodge,“ dodávají společně Jaroš a Vosátka.

Zdroj: Denik.cz 

Denik.cz: Čeští horolezci staví v Nepálu ekologickou horskou chatu s vlastní elektrárnou  |  Aktuality  |  Česká bioplynová asociace

Česká bioplynová asociace
Na Zlaté Stoce 1619
370 05 České Budějovice
info@czba.cz