DSC_7408

Ohlédnutí za letošním XVII. ročníkem bioplynové konference

pátek, 20. října 2017

Již XVII. ročníku konference „Výstavba a provoz bioplynových stanic“ se v příjemném prostředí v Lázních Aurora zúčastnilo opět cca 150 lidí, kteří se zajímají o obor a jeho další osudy. Letos byla konference, stejně jako loni, začleněna do dvou projektů - BiogasAction (Horizon 2020), kterému bylo věnováno dopoledne prvního dne, a TP Bioplyn 3 (OP PIK). Další evropský projekt, tedy BIOSURF (Horizon 2020) obstaral náplň části pátečního dopoledne, kdy jsme se dozvěděli řadu podnětných zkušeností a aktualit ze zahraničí.

Program byl zaměřen od počátku na technologický foresight jako zásadní dokument pro rozvoj celého oboru. Řada posluchačů se po seznámení s projektem TP Bioplyn 3 a jeho prioritním výstupem zapojila do tvorby podkladů a analýzy stávajících podmínek i budoucnosti, kam se výroba a využití bioplynu bude ubírat. Za to jim patří dík, stejně jako za následnou podporu Krajského úřadu Jihočeského kraje..

Úvodní přednáška prezidenta Evropské bioplynové asociace Jana Štambaského zasadila aktuální dění do evropských souvislostí s důrazem na biomethan, podmínky jeho využití a obecně budoucnost bioplynu. Energetický regulační úřad vzhledem ke změnám ve vedení svůj příspěvek nenaplnil, jeho zástupce však byl k dispozici pro konzultace a rozhovory s ostatními účastníky.

Čtvrteční dopolední blok dále upozornil na záruky původu a výkup v režimu zeleného bonusu (ČEZ ESCO, a.s. – Jaroslav Kindl), právní požadavky a zodpovědnosti při provozování bioplynové stanice (Inspekční orgán – Mostecká montážní a.s. – Martin Šturma), nebo praktické zkušenosti při využití tepla z BPS (Stanislav Žák, Zemědělská Klučenice a.s., Robert Štefanec, jednatel NRG flex s.r.o.). Dopoledne uzavřel Václav Voltr z Ústavu zemědělské ekonomiky a informací, který pracuje na problematice ekonomiky vstupních surovin pro bioplynovou stanici a jejich alternace a Erik Nejman z firmy NovaEnergo s.r.o, který popsal praktické výsledky rozpouštění krust v BPS.

Čtvrteční odpoledne proběhlo ve znamení různých inovací a technických novinek, například dávkování surovin mokrou cestou (Miroslav Esterka, VOGELSANG CZ s.r.o.), použití přírodních přípravků zvyšujících výnosu kukuřice (David Novotný, Monas Technology), sledování stavu plynového motoru pomocí analýz oleje (Tomáš Turan,  ALS - divize Tribologie), softwarový systém správy majetku BPS jako ochrana majitele před riziky (Ondřej Antoš, EASY FM s.r.o.) nebo využití zbytkového tepla z BPS pro aquaponii (Michal Fojtík, Bohuslav Škoda, ASOCIACE AQUAPONICKÝCH FAREM). O své zkušenosti se podělili také provozovatelé nově spuštěné BPS bez provozní podpory, Energetického centra recyklace bioodpadů v Rapotíně. Společenský večer pak přinesl řadu příležitostí k novým kontaktům.

V pátek jsme se dozvěděli nejen ze zahraničních příspěvků nejen aktuální stav v Německu, Rakousku a Maďarsku, ale také například zajímavosti z oblasti netradičních substrátů, přístupu regulačních úřadů, překážek a novinek v rozvoji produkce biomethanu (včetně aktualit z evropského registru biomethanu či vyhlídky do budoucnosti u našich sousedů. Projektové konsorcium BIOSURF zastupovali kromě Jana Štambaského také Franz Kirchmeyr z Rakouska, Frank Hofmann z Německa a Attila Kovacs z Maďarska.

Program doplnila vynikající přednáška z dílny VŠCHT - Zušlechtění bioplynu převedením oxidu uhličitého v bioplynu na biomethan pomocí vodíku (prof. Zábranská, prof. Dohányos a kol.). Podle reakcí účastníků a zájmu o prezentace můžeme usuzovat na spokojenost všech s průběhem konference a budeme se těšit opět za rok na stejném místě.

 

Ohlédnutí za letošním XVII. ročníkem bioplynové konference  |  Aktuality  |  Česká bioplynová asociace

Česká bioplynová asociace
Na Zlaté Stoce 1619
370 05 České Budějovice
info@czba.cz