cesky_rozhlas_logo_01

ČRo: Obliba bioplynových a solárních elektráren skončí zřejmě už na konci roku

neděle, 28. července 2013

Boom solárních elektráren a bioplynových stanic zřejmě brzy skončí. Změna klíčového zákona by měla platit od začátku příštího roku. Provozovatelé nových zdrojů energie potom nedostanou podporu a provoz takových zařízení se nevyplatí tolik, jak tomu je dnes. Vše ale záleží na rychlosti legislativního procesu, zákon musí projít vládou, parlamentem a musí ho podepsat prezident.

Provozovatel solární elektrárny nebo bioplynové stanice má k dispozici poměrně rozsáhlé - státem garantované - podpory. Se změnou zákona to skončí. Energetický regulační úřad chce - podle svého mluvčího Jiřího Chvojky - především chránit koncového spotřebitele, který se na úhradě takové podpory podílí v ceně elektřiny. 

„Současný stav té podpory se vlastně obrátil proti všem konečným spotřebitelům,“ dodává s odvoláním na zvyšující se cenu energií mluvčí Chvojka. Česká republika také splnila plán výroby energie z obnovitelných zdrojů, což je dalším důvodem. 

V neposlední řadě to je obava regulačního úřadu o další boom nikoli solárních nebo bioplynových stanic, ale bio-metanových stanic, které fungují podobně, ale slouží k výrobě plynu. „Pokud by tato novela nebyla přijata, tak tady hrozí podobný boom, jako hrozil se solárními elektrárnami v letech 2009 a 2010, tak hrozí podobný průšvih s bio-metanovými stanicemi.“ 

Audiozáznam - poslechnout zde

Proti ukončení podpory je mimo jiné Česká bioplynová asociace. Na území Čech je v provozu bezmála 500 stanic. Jan Matějka z představenstva Asociace říká: „Nebude postavena už zřejmě ani jedna stanice. Nelze totiž očekávat snížení cen technologií, jako je tomu u fotovoltaiky.“ 

Konec podpory se má týkat bioplynových stanic a velkých solárních systémů. Ty malé na střechách rodinných domů o podporu nepřijdou. 

Zdroj: Český rozhlas, 22.7. 2013

ČRo: Obliba bioplynových a solárních elektráren sk  |  Aktuality  |  Česká bioplynová asociace

Česká bioplynová asociace
Na Zlaté Stoce 1619
370 05 České Budějovice
info@czba.cz