Poradna

Přidat nový dotaz

0komentářů

neděle, 14. května 2023

Efektivní využití tepla v režimu tržních cen

Dobrý den, velice prosím, jak je to s podporou při splnění podmínky 10% efektivnosti využití v případě režimu zeleného bonusu? V případě pevných výkupních cen je rozdíl v ceně 570,- Kč/MWh, u zeleného bonusu, resp. při sjednání tržní seny s obchodníkem není žádná podpora? Děkuji!

odpovědět

1komentář

neděle, 14. května 2023

Řepné řízky jako vstupní suroviny do BPS

Dobrý den, velice prosím, jsou řepné řízky jako vstupní surovina do BPS spíše výhodou anebo naopak nevýhodou?
Děkuji!

zobrazit 1 komentář

1komentář

čtvrtek, 4. května 2023

Biodpad / tráva

Dobrý den, informativní dotaz, potřebují bioplynové stanice k provozu posekanou trávu,v případě zájmu nabízím posekanou trávu jednou týdně plný kontejner, děkuji a přeji hezký den autokemp Lužany

zobrazit 1 komentář

1komentář

sobota, 15. dubna 2023

Aktuální cena biometanu

Dobrý den, jaká je aktuální výkupní cena vyčištěného bioplynu (biometanu) od provozovatelů zemědělských bioplynových stanic na našem trhu ? Děkuji.

zobrazit 1 komentář

1komentář

sobota, 15. dubna 2023

Možnost likvidace pilin

Dobrý den

Je možné využít k spalování v bioplynové stanici piliny z výroby palivového dřeva?Jedná se o piliny s příměsí kůry a drobnými kousky dřeva

zobrazit 1 komentář

3komentáře

pátek, 24. února 2023

Jak je to se zeleným bonusem

Dobrý den, mám dotaz ohledně zeleného bonusu kterým je zvýhodněna výkupní cena elektrické energie z bioplynových stanic. Z dostupné literatury, článků, diplomových prací jsem se dočetl, že je zelený bonus poskytování "pouze" 15 let od zahájení provozu ? Je to pravda ? Pokud ano, jak se s tím poperou majitelé bioplynek ? Opět z diplomové práce, kde byla zpracována poměrně detailní kalkulace je zřejmé, že bude provoz u bioplynky zaměřené čistě na výrobou el. energie prodělečný. Alternativou je využití veškeré tepelné energie, možná biometanu ? Ale i tak je ekonomika provozu uplně o jiných číslech. Myslíte že hrozí zavírání bioplynek ?
Děkuji, Mork.

zobrazit 3 komentáře

1komentář

pátek, 2. prosince 2022

Vztah vyrobené elektřiny a tepla v kogenerační jednotce

Zajímalo by mě, jestli je nějaký obecný vztah mezi vyrobenou elektřinou a vyrobeným teplem v kogenerační jednotce. Je možné z Vaší zkušenosti nebo z nějakých dostupných podkladů říci, že například 1 kWh vyrobené elektřiny odpovídá 1 kWh vyrobeného tepla? Jde mi o to, jestli je možné spočítat z vyrobené elektřiny také množství vyrobeného tepla (veškerého, nejen využitého).

Příklad: Pokud vím, že v jednom měsíci kogenerační jednotka vyrobila 500MWh elektrické energie a z technického listu kogenerační jednotky vím, že účinnost výroby elektrické energie je 43% a tepelné energie 40%, je možné (samozřejmě přibližně) zjistit množství vyrobeného tepla? Tj. například trojčlenkou vypočtu že 500MWh elektřiny je 43%, celkem energie z bioplynu je 100% = cca 1163 MWh, z toho 40% je cca 465 MWh tepla. Zbytek jsou nějaké technologické ztráty – 17%. Je to vůbec teoreticky a technicky možné? Je mi jasné, že reálně ta čísla neodpovídají těm technickým listům, ale v ideálním případě by to tak bylo, nebo je vztah mezi energií z bioplynu na vstupu a teplem a elektřinou na výstupu jiný?
Děkuji za odpověď

zobrazit 1 komentář

1komentář

středa, 27. dubna 2022

Výroba bioplynu doma

Dobrý den, řešení na výrobu vlastního plynu malého hospodářství získám prosím kde? Která firma může nabídnout?

zobrazit 1 komentář

1komentář

pátek, 18. března 2022

Cena výkupu energie

Dobrý den,
za kolik se dnes prodává 1 Mwh z BPs?

Děkuji

zobrazit 1 komentář

2komentáře

pátek, 30. října 2020

Bioplynová stanice topinambur

Dobry den,

Ma tady nekdo zkusenosti ohledne bioplynove stanice s vyuizitym topinamburu? Prosim ozvete se mi na dp@ucoal.com.ua
Chceme informace ohledne vyuzitelnosti a technologicky prvky.
Dekuji,

zobrazit 2 komentáře

Poradna  |  Česká bioplynová asociace

Česká bioplynová asociace
Na Zlaté Stoce 1619
370 05 České Budějovice
info@czba.cz