Jak je to se zeleným bonusem

Dobrý den, mám dotaz ohledně zeleného bonusu kterým je zvýhodněna výkupní cena elektrické energie z bioplynových stanic. Z dostupné literatury, článků, diplomových prací jsem se dočetl, že je zelený bonus poskytování "pouze" 15 let od zahájení provozu ? Je to pravda ? Pokud ano, jak se s tím poperou majitelé bioplynek ? Opět z diplomové práce, kde byla zpracována poměrně detailní kalkulace je zřejmé, že bude provoz u bioplynky zaměřené čistě na výrobou el. energie prodělečný. Alternativou je využití veškeré tepelné energie, možná biometanu ? Ale i tak je ekonomika provozu uplně o jiných číslech. Myslíte že hrozí zavírání bioplynek ? Děkuji, Mork.

Komentáře k článku

Jan Matějka, CzBA

Doba podpory elektřiny z obnovitelných zdrojů je podle §40 zákona o podporovaných zdrojích energie poskytována po dobu životnosti výrobny. A ta je pro bioplynové stanice vyhláškou 79/2022 Sb. stanovena na 20 let. Tudíž většina bioplynových stanic ji má zaručenu zhruba do roku 2030. Ceny silové elektřiny na trhu jsou dnes velmi rozkolísané a každá stanice má jinak koncipovanou smlouvu.

sobota, 25. února 2023
Mork

Děkuji za rychlou odpověď. Takže 15 ti leté období opravdu platí. Ano ty kalkulace vycházejí z cen energií, které jsou dneska trošku jinde, otázkou je zda se alespoň z části časem nevrátí na dřívější hodnoty. Kdybych si chtěl udělat menší kalkulaci na dnešní čísla, jak se momentálně výkupní ceny cca pohybují ?

sobota, 25. února 2023
Jan Matějka, CzBA

Všechny dosavadní kalkulace vycházejí z neaktuálních podmínek. Při dnešních (a pravděpodobně i budoucích) cenách energií a emisních povolenek lze provozovat bioplynovou stanici prakticky bez dotací. V současnosti nám tedy spíše přibývají zájemci o výstavbu nových bioplynových stanic. A navíc i stát bude mít zájem o posílení tohoto sektoru vzhledem k novým evropským energetickým politikám.

pátek, 24. února 2023
Komentář odešlete stisknutím tlačítka <enter>.
Jak je to se zeleným bonusem  |  Poradna  |  Česká bioplynová asociace

Česká bioplynová asociace
Na Zlaté Stoce 1619
370 05 České Budějovice
info@czba.cz