17256-Gotland_Sweden_Europe_21.09.2012_2

Díky bioplynu je Gotland ostrovem šetrnějším ke klimatu

úterý, 19. března 2013

Nová bioplynová stanice zásobuje nyní průmysl a dopravu na švédském ostrově Gotland svou roční produkcí 2,26 milionů kubíků bioplynu.

Producent bioplynu Brogas AB si dal za cíl pokrýt celkovou spotřebu bioplynu na Gotlandu. Dosáhne toho díky nové modulární BPS od Xergi A/S, která právě úspěšně ukončila první rok provozu. Ta také umožnila místní mlékárenské společnosti Arla, aby nahradila velké množství spotřebované nafty bioplynem, a tím výrazně snížila množství emisí oxidu uhličitého, což bylo významnou součástí cílů společnosti do roku 2020. BPS zároveň dodává plyn do jednotky úpravy bioplynu, která zajišťuje pohonné hmoty pro plynem poháněná auta a autobusy. Každoročně zde vzroste počet takových vozidel o 25 %.

„Rádi bychom, aby byl Gotland energeticky soběstačný za využití obnovitelných zdrojů energie. V kombinaci s větrnými elektrárnami nám Brogas pomáhá dosáhnout tohoto cíle,“ uvedl zemědělec Magnus Ahlsten, který je opravdovým průkopníkem bioplynu na překrásném ostrově uprostřed Baltského moře. Je jedním z dvaceti farmářů, kteří spoluvlastní Brogas AB v partnerství s energetickou společností Triventus.

Nová BPS, která leží jen několik kilometrů od Visby, „hlavního města“ ostrova, zpracovává kejdu, jateční odpady a odpady z rostlinné výroby. V plánu je postupný nárůst roční produkce bioplynu z 2,26 milionů m3 na 4 miliony m3.

Společnost Xergi postavila bioplynovou stanici ve své továrně v Dánsku jako technické moduly, které pak přepravila na Gotland. Díky tomu nemuseli dělníci pracovat na stavbě venku v drsných klimatických podmínkách ostrova. Značně to také snížilo cenu instalace.

Zdroj: www.xergi.com

Díky bioplynu je Gotland ostrovem šetrnějším ke kl  |  Aktuality  |  Česká bioplynová asociace

Česká bioplynová asociace
Na Zlaté Stoce 1619
370 05 České Budějovice
info@czba.cz