Debate with audience

EBA: Bioplyn je šance pro evropské zemědělství a odpadové hospodářství

čtvrtek, 14. června 2012

Evropská bioplynová asociace (EBA) uspořádala svou první mezinárodní konferenci v Bratislavě ve dnech 6. - 7. června 2012 a navštívilo ji více jak 120 účastníků především ze zemí střední a východní Evropy. Příspěvky přednesené předními evropskými odborníky a významnými osobnostmi jako Marc Fleureck, Bernd Küpker z Evropské komise nebo Has-Josef Fell poslanec německého parlamentu, pokrývaly klíčové aspekty celého oboru. Od legislativních podmínek, přes investiční příležitosti až po aktuální technologické trendy.

Juraj Novak ze slovenského ministerstva hospodářství zahájil konferenci s jasným poselstvím, že Slovensko považuje bioplyn za pilíř bioenergetického mixu a bude rozvoj jeho výroby jednoznačně podporovat. Německý poslanec dodal, že po tragédii ve Fukušimě není mnoho jiných alternativ pro energetiku než obnovitelné zdroje.

Bioplyn je nejen dokonalý decentralizovaný zdroj energie, ale přínáší také zaměstnanost ve venkovských oblastech, poznamenal Arthur Wellinger, prezident EBA. Prezentace předních evropských firem představily bioplyn v souvislosti s aktuálními technologickými trendy jako skvělou obchodní příležitost a to nejen pro soukromé investory, ale také v partnerství s veřejným sektorem, jak následně ukázaly příspěvky investičních společností a bank.

V dnešní době je obor výborně rozvinutý v Německu, Rakousku a Švédsku, země jako Velká Británie, Itálie a Slovensko teprve začínají s propagací tohoto energetického zdroje. Bioplyn je velmi perspektivní a široce využitelný zdroj jak pro výrobu elektrické energie, vytápění, chlazení, ale v poslední době se začíná používat jako palivo v dopravě. Jednoduše řečeno, je dnešní energetickou realitou a ne snem jako palivové články či vodík.

Související odkazy:

 

EBA: Bioplyn je šance pro evropské zemědělství a o  |  Aktuality  |  Česká bioplynová asociace

Česká bioplynová asociace
Na Zlaté Stoce 1619
370 05 České Budějovice
info@czba.cz