Návrh bez názvu

Hledá se realizátor a spoluinvestor projektu bioplynové stanice v ománském městě Barka

úterý, 26. dubna 2022

Ministerstvo obchodu, průmyslu a podpory investic Sultanátu Omán hledá realizátora projektu a spoluinvestora pro projekt výstavby bioplynové stanice ve městě Barka, provincie Maskat v Ománu.  Bioplynová stanice bude umístěna na skládce Barka a bude zpracovávat až 150 000 tun organického odpadu ročně. Má produkovat přibližně 4 až 6 MW elektřiny, být napojena k rozvodné síti nebo ve vlastní režii dodávat elektřinu některému z místních průmyslových závodů. Vedlejším produktem bioplynové stanice má být organický zbytek pro využití v zemědělství. Jinými slovy, kompostovací zařízení má být propojeno se zařízením na bioplyn a kromě elektřiny vyrábět také organická pevná a kapalná hnojiva pro zemědělství. 

Projektový model je BOOT (Build Own Operate Transfer), partnerem projektu bude monopolní státní společnost pro svoz komunálního odpadu BEAH (Oman Environmental Services Holding Company). Hodnota projektu je zadavatelem odhadována na 7,7 mil OMR (cca 462 mil Kč), předpokládaná investice 3,08 mil OMR (cca 185 mil Kč). Return on Investment (ROI), IRR = 8 - 10%. Projekt má být provozován v letech 2025-2050. 

Sultanát Omán je bohatou zemí s relativně velmi dobrou platební morálkou. Z tohoto důvodu např. výše ceny nemusí být rozhodujícím faktorem při výběrovém řízení, ale naopak ucelenost nabídky a navazující servis, reference, atd. ano. V Ománu poptávané projekty velmi často zajišťují samostatné zahraniční subjekty či konsorcia firem sestavená ad-hoc za účelem realizace daného projektu. Stát ve vztahu k zahraničním realizátorům vystupuje často jako one-stop-shop, zajišťuje a platí studie proveditelnosti, povolení a poskytuje celou řadu úlev a pobídek, jakými mohou být např. bezcelní dovoz strojů, materiálu a technologií, pracovní povolení pro zahraniční zaměstnance a specialisty, daňové prázdniny apod. 

Kontaktní spojení:  

  • paní Juhaina Al Balushi, OMN Ministerstvo obchodu, průmyslu a podpory investic, Juhaina@tejarah.gov.om, mobil: +968-24623368. 

Nbídku je možné předložit po vaši bezplatné registraci v angličtině portálem https://investinoman.om/. Případnou další asistenci např. při komunikaci s ománskými partnery, při reakci na tuto výzvu, či při dalších aktivitách v Ománu vám může poskytnout také obchodně ekonomické oddělení Velvyslanectví ČR v Rijádu: roman_plevak@mzv.cz

Zdroj informace: Invest in Oman, PROJ109, datum publikace výzvy 24.04.2022 

Další informace k sektoru energetiky v Ománu či odpadového hospodářství můžete nalézt také na stránkách českého velvyslanectví: 

Hledá se realizátor a spoluinvestor projektu bioplynové stanice v ománském městě Barka  |  Aktuality  |  Česká bioplynová asociace

Česká bioplynová asociace
Na Zlaté Stoce 1619
370 05 České Budějovice
info@czba.cz