B-Energy-Biogas-1024x768

Nový projekt umožní rodinám odnést si plyn v pytli až domů

čtvrtek, 29. října 2015

Se zajímavým nápadem přišla německá společnost B(energy), která vyvinula jednoduché, snadno přenosné stanice pro produkci bioplynu z odpadního materiálu. Výsledný bioplyn je poté jímán do pytlů, ve kterých si plyn odnáší odběratelé přímo domů.

Klíčovým prvkem celého procesu je malá bioplynová stanice, jež je umístěna v jednoduchém skleníku, který ji chrání před vnějšími vlivy a zároveň vlivem zvýšené teploty urychluje proces extrakce bioplynu.

Základní suroviny pro výrobu bioplynu tvoří organický odpad (zejména trus hospodářských zvířat či rozkládající se rostliny) a odpadní voda, které jsou přeměněny na bioplyn a hnojivo. Pro výrobu 1 m3 plynu je potřeba dodat zhruba 15 kg trusu a 15 l vody. Získávaný bioplyn je jímán přímo do ohnivzdorných pytlů o objemu přibližně 1,2 m3, které umožní domácnostem vařit po dobu až 5 hodin.

Cílem projektu B(energy) je umožnit chudým domácnostem nahradit běžně užívané dřevo plynem, jehož spalování je šetrnější vůči životnímu prostředí. Využívání plynu dále povede k omezení odlesňování a snížení emisí CO2 a metanu. „Mým cílem není pouze dodávat bioplyn, ale ukázat, že může být dodáván i bez pomoci,“ říká iniciátorka projektu Katrin Puetz.

První ze stanic již vyrábí plyn pro rodiny v Etiopii a Súdánu. Celkovou cenu stanice a pytlů ještě společnost nestanovila, avšak její rozsah odhaduje mezi 400 a 800 eury v závislosti na cílové zemi. Zdroj: www.oenergetice.cz

 

Nový projekt umožní rodinám odnést si plyn v pytli až domů  |  Aktuality  |  Česká bioplynová asociace

Česká bioplynová asociace
Na Zlaté Stoce 1619
370 05 České Budějovice
info@czba.cz