Většina obnovitelných zdrojů zůstane příští rok bez dotací

pátek, 20. listopadu 2015

Drtivá většina bioplynových stanic bude v příštím roce bez provozní podpory, pokud zůstane v platnosti cenové rozhodnutí vydané Energetickým regulačním úřadem. Podpora byla totiž vypsána pouze pro BPS postavené v roce 2013.

Naplnilo se tak varování místopředsedy ERÚ Martina Laštůvky, který tuto možnost zmínil již na konferenci v Třeboni. Důvodem je chybějící evropská notifikace původního zákona o podpoře obnovitelných zdrojů platného do roku 2012 a osobní spory předsedkyně ERÚ Aleny Vitáskové především s Ministerstvem průmyslu a obchodu. 

Více v článku Hospodářských novin.

Problémem je, že česká administrativa nedodržela potřebné procedury a v současnosti nemá provozní podpora pro obnovitelné zdroje uvedené do provozu do roku 2012 plnou zákonnou oporu. Již několik měsíců na dané téma jedná také Evropská bioplynová asociace, což nám potvrdil její prezident Jan Štambaský (čtěte zde). Aktuální odpověď, která potvrzuje rizika hrozící z dosud nedokončené notifikace, je možné si přečíst i na našich stránkách (čtěte zde). Tato odpověď se opírá o závazky, které má vůči EU Česká republika.

Předpokládáme, že se k věci jasně postaví MPO, protože je to hlavně jeho odpovědnost a jedině svými garancemi může změnit stávající cenové rozhodnutí. To by v opačném případě mohlo způsobit řadu krachů vlastníků všech typů technologií OZE a následných miliardových škod, včetně žalob vůči státu.

Související:

Většina obnovitelných zdrojů zůstane příští rok bez dotací  |  Aktuality  |  Česká bioplynová asociace

Česká bioplynová asociace
Na Zlaté Stoce 1619
370 05 České Budějovice
info@czba.cz