Zařízení je schopno denně zpracovat až 100 tun organického odpadu a konvertovat ho na elektrickou energii (až 1,0 MWh). Ročně by jím tak mělo projít až 35 000 tun odpadu, z něhož se vyrobí 8 GWh elektrické energie. Jedná se o první zařízení na mechanicko-biologickou úpravu odpadů v anaerobní variantě v České republice, které funguje již od roku 2009!
Část biologicky rozložitelného odpadu (BRO) pro zpracování pochází ze separovaného domovního odpadu, většina se ale musí mechanicky předtřídit. Další část BRO, který se zde likviduje, pochází ze středočeských komerčních a průmyslových zdrojů. Z Prahy a okolí Benešova jsou přijímány zejména gastro odpady (kuchyňský odpad z restauračních zařízení), odpady pocházející z obchodních řetězců (zelenina, ovoce, pečivo, masné a mléčné výrobky), jedlé tuky a oleje, vedlejší produkty živočišného původu. Všechny organické odpady jsou zatíženy inertním obalovým materiálem nebo obsahují nevhodné příměsi ve formě plastu, skla a jiných pevných částic, které jsou v procesu zpracování mechanicky odstraněny. Bioplynová stanice v Přibyšicích používá od začátku svého vzniku vlastní technologii, která díky zkušenému týmu se dostala až na samotný vrchol dostupných funkčních technologií na celém světě. Od samotného zahájení provozu v roce 2009 nebyla bioplynová stanice v Přibyšicích ani jednou zastavena a je v neustálém provozu 24/7. Z tohoto důvodu všichni původci organického odpadu a ti, co s odpadem manipulují, toto koncové zařízení využívají a vyhledávají, ať již z důvodu vysoké profesionality, tak z důvodu v spolehlivosti a díky široké škále možností přebírání organického odpadu včetně vysokého podílu obalového materiálu.
Bioplynová stanice komunálního typu v Přibyšicích je od roku 2023 ve vlastnictví skupiny SUEZ se sídlem ve Francii a Cayan holdingu. Noví majitelé spolu s managementem společnosti úspěšně rozvíjejí to, proč byla bioplynová stanice vybudována, a ještě více se zaměřují na současnou problematiku nakládání s organickými odpady veškerého typu. Jejich snahou je nabízet profesionální služby, mezi něž patří i svoz kuchyňských odpadů ze stravovacích zařízení ve formě 60litrových soudků, které se přebírají výměnným způsobem. Tato služba reflektuje právní nařízení ČR a povinnost provozovatele jakéhokoliv restauračního zařízení předávat organický odpad z kuchyní oprávněné osobě.
Dalším cílem společnosti je přeměnit přebytky bioplynu na hodnotný biovodík, biometan nebo LNG o kvalitě zemního plynu a využít jej v průmyslu a v automobilové dopravě. Tato technologie je ze strany APBB již zvládnutá a dotažena do posledního detailu. Plánem společnosti APBB je nyní implementovat novou technologii na svých zařízeních v ČR, Polsku či ve Velké Británii, kde se rozvíjejí nové projekty v oblasti odpadového hospodářství, které zároveň mohou čerpat z dobrých zkušeností a nejlepší praxe vyvinuté touto společností.
Bioplynová stanice v Přibyšicích je vzorem moderní a sofistikované technologie na přeměnu organických odpadů na čistou energii a organické hnojivo. Zařízení má pozitivní vliv na životní prostředí, pomáhá eliminovat množství skleníkových plynů,a to až 55 t CO2 denně, které vznikají ukládáním organického odpadu na skládkách, a napomáhá navracet organickou hmotu zpět do půdy ve formě digestátu a kompostu.
O skupině SUEZ
V České republice působí skupina SUEZ v oblasti vodárenství ve čtyřech provozních vodárenských společnostech, které zásobují pitnou vodou a odvádí a čistí odpadní vody pro více než milion obyvatel České republiky. Jedná se o společnosti Brněnské vodárny a kanalizace, a.s., Ostravské vodárny a kanalizace a.s., Vodárny a kanalizace Karlovy Vary, a.s. a Vodohospodářskou společnost Benešov a.s. Celkem tyto společnosti zaměstnávají 1680 pracovníků. Dále skupina SUEZ vlastní v ČR společnost SUEZ Water CZ s.r.o, která spravuje majetkové podíly skupiny SUEZ v jednotlivých českých vodárenských společnostech a zároveň poskytuje tzv. chytré služby jako je smart metering (chytré vodoměry), Aquadvanced (chytré aplikace pro řízení odpadní a dešťové vody v kanalizační síti) a Ice pigging (čištění vodovodního a kanalizačního potrubí ledovou tříští).
Již více než 160 let SUEZ pomáhá díky svým odborným znalostem zlepšovat kvalitu života, chránit zdraví a podporovat hospodářský růst. V roce 2024 skupina SUEZ působila ve 40 zemích a jejich 40 000 zaměstnanců usilovalo o ochranu přírodních zdrojů, především vody, půdy a ovzduší.
SUEZ poskytuje inovativní a udržitelná řešení ve vodním hospodářství, využití odpadů, sanaci lokalit zatížených průmyslovou činností, chytrá řešení pro nakládání se zdroji v obcích a městech a zvyšování environmentální výkonnosti v průmyslových odvětvích. V roce 2024 skupina poskytovala služby spočívající ve svozu a odstraňování odpadů, v dodávkách pitné vody pro 68 milionů lidí a odvádění a čištění odpadních vod pro 44 milionů lidí. Dokázala vyprodukovat 8,2 TWh energie z odpadů a odpadní vody. Skupina SUEZ dosáhla v roce 2024 obratu 9,2 miliardy EUR.